
- середа, 15 січня 2025 р.
- Новини факультету
У чернівецькому ліцеї №6 імені Олександра Доброго в рамках проєкту Re:Open Ukraine, який реалізовує Інститут центральноєвропейської стратегії, відбулася публічна зустріч-дискусія на тему: «Різноманітність як перевага: освітній досвід національних спільнот Буковини».
Участь у ній взяли:
Міну Павалакі – начальник відділу освіти, молоді та спорту Герцаївської міської ради (м. Герца).
Іван Ігнат – директор Чернівецького ліцею №6 імені Олександра Доброго.
Тетяна Фонарюк – вчителька української мови та літератури.
Модераторка: доцентка кафедри журналістики ЧНУ імені Юрія Федьковича Лілія Шутяк
Під час заходу йшлося про те, наскільки зараз на Буковині задоволені освітні потреби національних спільнот, як ефективно поєднувати викладання державною мовою та мовами національних меншин, про вплив багатомовності на академічні успіхи та кар’єрні можливості учнів, як педагоги сприяють подоланню упереджень і стереотипів у багатонаціональному середовищі, а також про розвиток багатокультурної освіти в регіоні в найближчому майбутньому.
До дискусії також долучилася докторка філологічних наук, професорка кафедри сучасної української мови ЧНУ ім. Ю.Федьковича Олена Валентинівна Кульбабська. «Наш край, – зазначила професорка, – був і завжди залишатиметься осередком мовної толерантності як у повсякденні, так і освіті. Тяглість до багатомовності – це та золота нитка, що пов’язує різні покоління буковинців у часі та просторі».
Під час свого виступу Олена Кульбабська розповіла про досвід співпраці з ліцеєм №6 щодо видання підручників з української мови для румунськомовних школярів. «Вивчення української мови в закладах загальної середньої освіти з мовами навчання національних спільнот, – додала професорка, – це дуже важлива справа, яка має тяглу традицію. Зокрема, в нашому університеті над написанням підручників з української мови для румунськомовних шкіл працювало чимало викладачів філологічного факультету – Надія Бабич, Корній Лук'янюк, Ніна Гуйванюк, Мар’ян та Марія Скаб та інші. Ця співпраця продовжується і сьогодні".
У форматі проєкту Re:Open Ukraine Тетяна Фонарюк, Олена Кульбабська, Анастасія Костіна-Кніжницька, авторки модельних навчальних програм (5–9 класи) і підручників з української мови для 6 і 7 класів з навчанням румунською мовою закладів загальної середньої освіти (з аудіосупроводом), мали змогу презентувати свій творчий доробок учителям і здобувачам середньої освіти.
Цінно, що по завершенню навчання кращі учні ліцею вступають на навчання до Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, а відтак самі стають учителями-словесниками, щоб творити успіхи – свої та своїх вихованців.
Фото: Василь Салига.