Перейти до основного вмісту
Листопад скорботи та гідности

26 листопада 2024 р. у дистанційному форматі відбувся науково-просвітницький проєкт «Листопад скорботи та гідности», організаторами якого стали філологічний факультет та Наукова бібліотека ЧНУ ім.  Ю. Федьковича. Захід був приурочений Дню пам’яті жертв голодоморів та Революції Гідности – ці дві події українська спільнота відзначала відповідно 21 та 23 листопада.

Хвилиною мовчання присутні вшанували всіх невинно загиблих від спровокованих радянською системою голодоморів 1921-23-го, 1932-33-го та 1946-47-го років в Україні, а також загиблих внаслідок новітньої російської агресії.

Модераторка заходу – заступниця декана філологічного факультету, доцент кафедри української літератури Лариса МАРКУЛЯК – розпочала  розмову про гідність та свободу як цінності, які формують вільну людину. Саме людську гідність хотіла зламати сталінська машина, але нація відродилася, а в листопаді 2013 року явила всьому світові своє прагнення до євроінтеграції.

Заступник голови обласної ради, кандидат політичних наук Михайло ПАВЛЮК підкреслив, що голодомор 1932-33 рр. був штучно створений більшовицькою москвою для приборкання українського селянства, а замовчуванням голодоморів тоталітарна система прагнула знищити нашу національну ідентичність. Політолог також зосередив увагу на подіях Революції Гідності, активним учасником якої був.

Директор Наукової бібліотеки ЧНУ імені Юрія Федьковича, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Михайло ЗУШМАН окреслив роботу бібліотеки у напрямку популяризації важливих питань, пов’язаних зі збереженням нашої національної пам’яті.    

Завідувачка сектору науково-методичної роботи Наукової бібліотеки  ЧНУ імені Юрія Федьковича Марія КОСТАШ представила цікаві наукові та науково-популярні видання про штучні голодомори, створені радянською імперією в Україні, а також видання, які репрезентують незабутні події Революції Гідності.

Кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури, фольклорист Василь КОСТИК звернувся до теми голодомору 1946-47 року на Буковині, зосередивши увагу слухачів на записах текстів про страшні події, які спіткали Буковину у 40-х рр. ХХ столітті.

До фахової розмови про листопадові події долучилися також кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Світлана ГЕРЕГОВА та Народний артист України, професор кафедри музики Іван ДЕРДА, підкресливши важливість проведення заходів, які допомагають формувати націоцентричний світогляд студентів.

У науково-просвітницькому проєкті взяли участь студентки філологічного факультету Наталія ЗАХАРЮК, Ірина СЛИВЧУК та Ірина ЩОРЧУК (спеціальність «Середня освіта (Українська мова і література))». У їхньому натхненному виконанні лунали поезії Євгена Маланюка, Василя Симоненка та Сергія Скальда – чернівчанина, поета-воїна, який просто з Майдану пішов боронити українську землю та загинув, захищаючи Маріуполь.

Наша екзистенційна реальність ще і ще раз доводить: необхідно плекати нашу генетичну пам’ять, аби ніколи не повторювалися жахіття, які несе тоталітарна фашистська росія, тримати наш український стрій міцно, впевнено і назавжди. Слава ЗСУ! Слава Україні! 

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності